Staff Directory

* Denotes eCoach

Office Staff

Principal - Carl Blythe (Contact Me)
Assistant Principal - Angela Crousore (Contact Me)
Treasurer/Administrative Assistant - Carol Perry (Contact Me)
Administrative Assistant - Luisa Anaya (Contact Me)
Nurse - Katie Fout (Contact Me)
Head Custodian - Ronald Shircliff (Contact Me)
Cafeteria Manager - Sheila Hart (Contact Me)
Before and After Care Site Leader - Shante Owens (Contact Me)

Special Areas

Art - Katherine Wynne (Contact Me)
Music - Laura Rouse (Contact Me)
Physical Education - Brian Beattie (Contact Me)
Media Center - Carol Divine (Contact Me)
Globel STEM - Christy Donnenhoffer (Contact Me)

Grade One

Stacy Frieze (Contact Me) High Ability
Kathi Goodwin (Contact Me)
Noelia Miller (Contact Me) Dual Language
Amanda Perdue (Contact Me)
Beth Schlotman (Contact Me)

Grade Two

Mary McDanel (Contact Me)
Nancy Oseguera (Contact Me) Dual Language
Michelle Smelser (Contact Me) High Ability
Stephanie Sturgeon (Contact Me)
Wilma Young (Contact Me)

Grade Three

Dale Betts (Contact Me)
Melissa Clark** (Contact Me)
Elaine Fogleman (Contact Me) High Ability
Ashley Jones * (Contact Me)
Jamia Jones** (Contact Me)
Beth Schlotman (Contact Me)

Grade Four

Susan Cowger (Contact Me)
Sharon Lancaster (Contact Me)
Kristin McDonough (Contact Me)
Heather Powell (Contact Me)
Marcia Pritchard (Contact Me) High Ability

Grade Five

Hillary Church (Contact Me) High Ability
LaShawn Howard (Contact Me)
Regan Landers (Contact Me)
Debra May (Contact Me)
Amanda Maynard (Contact Me)

Grade Six

Michael Avant (Contact Me)
Whitney Coake* (Contact Me) High Ability
Regina Tippmann (Contact Me)
Andrew Todd (Contact Me)
Seria Walton (Contact Me)

School Resource Staff

Resource - Michele Milrod (Contact Me)
Resource - Amy Vandeventer (Contact Me)
English as a New Language - Mary Ragsdale (Contact Me)
English as a New Language - Stacey Young (Contact Me)
Speech & Language - Molly O'Brien** (Contact Me)
School Psychologist - Jennifer Blair (Contact Me)
Gallahue - Kim Yeager (Contact Me)
Student Support Specialist - Tiffany Rooks (Contact Me)
Occupational Therapist - Kari Miller (Contact Me)
Physical Therapist - Amy Mozingo (Contact Me)
Deaf Education - Monica Weick (Contact Me)
IT Support - Daniel Davis (Contact Me)